Ana Sayfa / EKONOMİ / 200 bin kişiye istihdam fırsatı doğacak

200 bin kişiye istihdam fırsatı doğacak

Türkiye’nin son zamanlarındaki önemli projeleri arasında yer alan İstanbul 3’ncü Havalimanı projesinin tamamlanmasıyla birlikte ciddi bir istihdam fırsatı da sağlanacak.

2018 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanan İstanbul 3’ncü Havalimanı’nda çalışmaların yüzde 60’ına yakını tamamlandı. Türkiye’nin son yıllardaki en ciddi projelerinden biri olan İstanbul 3’ncü Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte ciddi bir istihdam kapısı da oluşacak.

Havalimanında yaklaşık 200 bin kişiye ek istihdam oluşturulması bekleniyor.

İnşaatı halen devam eden İstanbul 3’ncü Havalimanı projesinde şuana kadar 30 bin kişi istihdam edildi. Projede kısa vadede 5 bin kişinin daha doğrudan istihdam edileceği belirtiliyor.

Çalışmalar devam ederken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da ifadesine göre, proje açıldıktan sonra doğrudan ve dolaylı olarak 200 bini aşkın istihdam beklentisi var.

İstanbul 3’ncü Havalimanı için ayrıca 200’e yakın ek senaryo planlaması yapılıyor. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin’in ifadesine göre de, projenin tamamlanmasıyla birlikte deneme amacıyla üniversite öğrencilerinden oluşan 10 bin yolcu getirilecek ve havalimanının en iyi işleyişinin izlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması için çalışmalar yapılacak.

Sık sık eleştiriler alan Havalimanının güvenliği için de değerlendirmelerde bulunan Keskin, “En yeni ve ileri güvenlik araçları getiriliyor. İleri teknolojide havaalanında emniyetli bir yerdeyim hissi eziyet eden şekilde verilmeyecek. Yolculara hissettirilmeden yapılacak. 8 bin kamera yerleştirilecek. Bagaj ve yolcu ayrıldığında güvenlik bunu belirleyecek ve güvenliği ikaz edecek. Güvenlik şirketi özel olarak kuruluyor.” dedi.

Alperen Arslan

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir