Ana Sayfa / ALTIN / Altın neden yükseliyor?

Altın neden yükseliyor?

Küresel krizin miladı kabul edilen Lehman Brothers’ın batmasının üzerinden altı yıl geçti. Batamayacak kadar büyük görülen bu ve diğer kurumların tarih olmasının ardından krizin ekonomik ve siyasal etkileri halen devam ediyor.

Krizle birlikte dünyada baş gösteren “güven bunalımı” altın fiyatlarını altı yıl içinde yüzde yüz yükseltti.

Dünyada faizlerin tarihi dip seviyeleri görmesi, yeni bir finansal kriz beklentileri, ülke borçlarının tehditkâr seviyelerde seyretmesi, hükümetlerin kur savaşları, güvenin yeniden tam olarak tesis edilememesi gibi etkenler “güvenli liman” olarak adlandırılan bu tarihi metale altın devrini yaşatıyor.

Altını güvenli liman olarak gören sadece yatırımcılar değil. Devletlerde artık altın biriktiriyor.

Merkez bankaları geçtiğimiz dönemde rezervlerindeki düşük getirili altınları satıp, daha yüksek getirili devlet tahvilleri alıyorlardı. Artık bu döngü terse dönmüş durumda. Merkez bankaları artık güven duyulmayan devlet tahvillerini satıp, yerine altın alıyor.

On yıl öncesinde genellikle merkez bankalarının kazançlı bir değer olarak görmediği ve satış yönünde tercihlerini kullandığı altın, özellikle finansal kriz sonrası yeniden bir borç ödeme aracı olarak algılanmaya başlandı. Bu algılama ve merkez bankalarının ellerinde tuttukları döviz rezervlerinin değerinden duyulan şüphe, merkez bankalarının altın rezervlerini artırmasına neden oluyor.

Altın ve diğer değerli metaller için gösterge istatistik kurumu kabul edilen GFMS yaptığı açıklamada; merkez bankalarının bu sene 15 ton altın alacağını bu durumun da 1988’den beri ilk kez görüldüğünü belirtti. GFMS, özellikle Rusya ve Asya merkez bankalarının ve zarar gören Avrupa bankalarının bu trendi artırdığını açıkladı.

Merkez bankalarının 22 yıl sonra ilk kez net alıcı konumuna geçmesi ve bunun devam edeceği yönündeki beklenti altın fiyatlarında tarihi rekorların görülmesinde etkili oluyor.

Aslında altın fiyatları krizden önceki dönemde de, özellikle son on yıl içerisinde çok hızlı olmasa da yükseliş eğilimindeydi. Son on yıl içerisinde beş kat artış gösteren altın fiyatlarını, krizle birlikte yaşanan güven bunalımı hareketlendirdi.

Altında en son böyle uzun bir yükseliş eğilimi 1970’li yılların sonunda, küresel ekonominin petrol fiyatlarındaki şoklardan (OPEC krizi) etkilendiği, yüksek enflasyonun yaşandığı ve Sovyetler Birliği’nin, Afganistan’ı işgal etmesinin gerginliğiyle görülmüştü.

Faiz seviyeleri yatırımcılar için yeniden cazip olunca, korku ve panik ortamı yerini güvene bırakınca altın fiyatları hızla gerilemektedir. Tarihte bunun örnekleri mevcuttur.

Ancak yaşanan süreçte bir gerçek var ki; o da güvenin ne zaman tesis edileceğinin muamma olduğudur. Bu belirsiz ortam dolayısıyla da altın fiyatlarında aşağı ya da yukarı yönlü sert hareketlerin bir süre daha devam etmesi beklenebilir.

Yukarıda saydıklarımız altın fiyatlarının yükselişine etki eden temel nedenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir