Ana Sayfa / ALTIN / Altın yorumları – 5 Eylül

Altın yorumları – 5 Eylül

Altın fiyatları bu hafta nasıl bir rota izleyecek. İşte uzmanlardan altın fiyatlarına ilişkin en son yorumlar ve analizler.

Altın fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününe sakin başladı. Altının ons fiyatı bu sabah itibarıyla yüzde 0,17 yükseliş ile 1.330 dolara kadar yükseliş yaşadı. Altın fiyatlarının bu hafta dalgalı bir seyirde işlem görmesi bekleniyor. Altın fiyatları ABD’den gelen olumsuz istihdam verilerinin ardından Fed’in faiz oranı artırma beklentilerinin azalmasıyla bir haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.
New York Ticaret Borsasının Comex bölümünde Aralık vadeli altının onsu 0,14% artışla 1.330,00 dolardan işlem görüyor.
Cuma günü fiyatlar 1.334,00 dolar ile bir haftanın en yüksek seviyesini vurdu. ABD ekonomisine Ağustos ayında 151 bin istihdam eklendi. Beklentiler, ekonomiye 180 bin istihdam ekleneceği yönündeydi. Ekonomiye Temmuz ayında eklenen istihdam ise 255 binden 275 bine revize edildi.
İşsizlik oranı bu ay 4,9% seviyesinde sabit kaldı. Beklentiler 4,8%’lik düşüş olacağı yönündeydi. Rapor, ortalama saatlik gelirlerin Ağustos ayında 0,1% oranında yükseldiğini belirtti. Beklentiler, 0,2%’lik artış olacağı yönündeydi.
Olumsuz veriler, yakın dönem faiz artış beklentilerinin azalmasına sebep oldu.
Fed’in Eylül ayında faiz artırma ihtimali 21%, Aralık ayında artırma ihtimali ise 50%.
Değerli metal, ABD’deki faiz artışı ile ilgili gelişmelere karşı oldukça hassas.
Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi 95,65 puanda seyrediyor.
Ticaret hacmi, bugün ABD piyasalarının kapalı olmasından dolayı zayıf seyrediyor.
ABD’den Salı günü gelecek hizmet sektör büyüme verileri merakla bekleniyor.
Hizmet satın alma müdürleri endeksinin yanı sıra Çarşamba günü Fed Bej Kitap ve JOLTS istihdam verileri yayınlanacak. Investing