Ana Sayfa / EKONOMİ / Altında düşüş senaryosu mu?

Altında düşüş senaryosu mu?

En aktif emtia olan altın fiyatları son zamanlarda ciddi bir düşüş senaryosu ile karşı karşıya kaldı. Özellikle Uzakdoğu kökenli birçok finans kuruluşu tarafından dile getirilen senaryoya göre altının ons fiyatı 2018 öncesinde düzeltme yapabilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini açıklaması üzerine, altın teknik olarak satış baskısı altına girdi. Özellikle 1.340 dolar direncini kıramayan altının ons fiyatında kısa vadede düzeltmeler yaşanabilir. Bu direnç halihazırda altının düşüşünü engelleyen en önemli dayanak.

ECB’nin faiz kararının ardından bu seferde Japonya ve Çin merkezli birçok finans kuruluşu tarafından altının kısa vadede düzeltme eğilime gireceği belirtiliyor.

Altında sürecin bu derece kötü ilerleyeceğini düşünmüyorum ancak bir düzeltme sinyali uzun süredir var. Altının ons fiyatı üzerinde bir süredir baskı var, baskının durulması için bu ay içerisinde mutlaka 1.340 dolar direncinin kırılması gerektiğini ifade etmeliyiz.

Altının ons fiyatı halihazırda 1.340 ila 1.330 dolar arasında dalgalanmayı sürdürüyor.

Altın ons fiyatı son olarak 6 Eylül’de tarihi seviyesi olan 1.444 dolara çıkmış ancak 1.440 dolar üzerinde tutunamamıştı. Şimdi kısa vadede bu direncin kırılıp kırılmadığını izlemek dışında bir tavsiye vermek mümkün değil. Eğer, Uzakdoğu’dan gelen raporlardaki düşüş eğilimi sinyalleri de gerçekleşme eğilimi gösterirse bu durumu çok daha kötüye götürebilir.

Altının tarihi seviyelere gelmesinin nedeni ise ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin “Güvercin” adlı açıklamalarıydı. Bu açıklamalar ise tam olarak ciddi bir etki yapamadı. Bu da kısa vadedeki durgunluğu en iyi özetleyen şey; Altın hala destek arıyor…

Hüseyin Karadayı

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir