Ana Sayfa / EKONOMİ / Anadolu’nun ne suçu var?

Anadolu’nun ne suçu var?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bugün Türkiye ekonomisi için önemli bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Özlü’nün açıklamasına göre, Trabzon, Zonguldak, İzmir, Güney Marmara ve Adana-Mersin’de denizi doldurarak adalar yapılacak ve bu adalar üzerine endüstri merkezleri kurulacak.

Peki soruyorum, denizi olmayan şehirlerin ne suçu var? Asıl işsizliğin olduğu bu bölgeler, daha fazla mı kaderine terk edilecek? Yoksa göçe mi zorlanacağız?

Bakan Özlü, Trabzon, Zonguldak, İzmir, Güney Marmara ve Adana-Mersin’in seçildiği 5 tematik bölge ile 5 büyük endüstri adasının kurulacağını ve bu adaların her birinin 40-50 milyarlık ciro üreteceğini ifade etti.

Singapur modeli olarak adlandırılan bu model 2013 yılında da Singapur’a giden 16 kişilik bir heyet tarafından da önerilmiş ancak girişimler başlatılmamıştı. Temelde, Türkiye için büyük önem arz edebilecek bu projede ise bazı eksiklikler var.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün açıkladığı proje tabii ki Türkiye ekonomisine çok büyük değerler katabilir.

Mevzu projenin başarılı yada iyi düşünülmüş olması değil, mevzu fırsat eşitliğinin büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor olması.

İşsizliğin asıl yüksek olduğu kentler olan Anadolu’nun bir çok kenti bu projelerden büyük ölçüde mahrum kalıyor.

Anadolu’da yatırım yapılması için illa deniz mi gerekecek? Anadolu’da yaşayan insanlar bu projeleri gördüğü zaman ne düşünecek? Evet, daha fazla göç daha fazla göç…

Singapur gibi bir ada devletinde uygulanan bir model olan bu proje, Singapur için bulunmaz nimet.

Ancak Türkiye gibi toprak sıkıntısı olmayan bir ülkede endüstri tesisi kurmak için adalar yapmanın çok da gerekli olmadığını düşünmek gerekiyor.

Sadece, tabitının korunması için Karadeniz’de uygulanması gereken bu projenin, diğer bölgelerde büyük ölçüde bir avantajı yok.

Evet, endüstriye sanayiye bilime karşı olmamak gerekiyor. Ancak bu durum her projenin de tüm doğruları içerisinde barındırması için yeterli bir görüş değil.

ADNAN KAVUŞTUR

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir