Ana Sayfa / EKONOMİ / Artış sürdü

Artış sürdü

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 1.8, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 1.5 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın ilk 5 ayında 556 bin 784 kişi ev sahibi oldu. Geçen yıl 1.3 milyon konut satışı ile tarihi rekor kırıldığını hatırlatan gayrimenkul sektörü temsilcileri bu yıl hedeflerini 1.5 milyon konut satışı olarak belirledi. Hükümetin inşaat sektörüne sağladığı KDV, damga vergisi ve tapu harcı indirimi destekleri ile özel sektörün düzenlediği düşük faiz ve uzun vadeli kampanyaların etkisi ile bu yıl yeni rekor bekleniyor. Verilere göre mayısta İstanbul, 20 bin 287 konut satışıyla en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 bin 631 konut satışıyla Ankara, 7 bin 121 konut satışıyla İzmir izledi. İpotekli konut satışları mayısta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 artarak 41 bin 738’e yükseldi ve ipotekli satışın payı yüzde 35.8 oldu.

HÜRRİYET

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir