Ana Sayfa / BORSA / Borsa İstanbul’un önemi

Borsa İstanbul’un önemi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yüksek yatırım miktarlarına sahip olan Borsa, elbetteki ki hem ülke ekonomisi, hemde yatırımcılar için bulunmaz bir nimet.

Türkiye’de 013 yılının Nisan ayında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın adı Borsa İstanbul olarak yenilenmişti. Borsa İstanbul bu süreden sonra ise dünyanın en çok dikkat çeken borsalarından biri oldu. Türkiye’de de her yıl yatırımcı sayısının artış gösterdiği Borsa İstanbul’da yabancılarda milyarlarca liralık yatırım yapmaktadır. Borsa İstanbul bu etapta büyük öneme sahiptir.

Öncelikle Borsa İstanbul’da yatırım yapmak isteyenlerin sadece 18 yaşından büyük olmasının yeterli olduğunu belirtelim. Eğer 18 yaşından büyükseniz ve borsaya giriş yapmak istiyorsanız, halihazırda mevcut bir banka hesabınız varsa, hesabınızın bağlı olduğu bankaya giderek Yatırım Hesabı açmanız yeterli. Eğer hesabınız yoksa, ücretsiz olarak da hesap açabilirsiniz. Bankada bulunan hesabınıza bağlanacak olan Yatırım Hesabı ile Borsa İstanbul’un uçsuz bucaksız dünyasına giriş yapabilirsiniz. Türkiye’de yüzbinlerce yatırımcısı bulunan Borsa İstanbul’a girenlerin ise bilmesi gereken binlerce ayrıntının olduğunu belirtmek gerekiyor. Borsaya giriş yapmak isteyenler için oluşturulan “6 Adımda Borsaya Giriş” rehberi bu konuda size yardımcı olabilir, makaleye ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Türkiye’de Türkçe olarak hizmet veren bir çok internet sitesi borsa yatırımcılarına ek bilgiler vererek, onların daha çok kar elde etmesi için çaba göstermektedir. Bu internet sitelerinin kesinlikle çok önem arz ettiğini ve özellikle küçük yatırımcılar için bulunmaz birer kaynak olduğunu belirtelim. Bu ekonomi ve borsa içerikli internet sitelerine her gün göz atarak, borsa trendlerinin ne yönde ilerlediğini incelemeniz gerekiyor. Bu incelemelerin en büyük avantajı ise zaman içerisinde kendi becerileriniz ile yatırım kararları almanızı sağlayacaktır. Türkiye’de önemli bir borsa sitesi olarak da size önerebileceğimiz site ise ekonomist.co adlı portal. Söz konusu portalda, sadece borsa değil, ayrıca ekonomi ve piyasalara ilişkin önemli gelişmeleri ve haberleri de bulabiliyorsunuz.

Borsa yatırımcısı olmayı düşünenlere yapabileceğimiz en büyük öneri ise sermaye konusudur. Söz konusu internet sitelerinde de defalarca belirtildiği üzere, borsaya giriş yapıyorsanız tüm sermayenizi kullanmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle ilk etapta toplam sermayenizin yüzde 10’luk bir kısmı bile yeterli. Zaman içerisinde borsada gerçek bir yatırımcıya dönecek ve bu süreçten sonra ise sermayenizi artırabilirsiniz.

Benzer

Borsa ve Hisse Senedi

Borsa ile hisse senedinin her zaman önemli bir ilişkisi vardır. Bu sistemi öğrenen ve kendini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir