Ana Sayfa / EKONOMİ / Dolar neden düşüyor? Euro neden yükseliyor?

Dolar neden düşüyor? Euro neden yükseliyor?

Piyasalarda bir süredir merak edilen 2 konunun başında Doların artışı ve Euronun yükselişi var. Döviz cinsleri arasındaki fark genel olarak piyasalarda yaşanan -karışık süreç-.

Öncelikle dolarda yaşanan düşüşün genel nedeni ise enflasyonun ciddi manada yıl sonu hedeflerinden şaşması. Enflasyon hedefi sapmalarla karşı karşıya kaldığı sürece dolarda zayıflama görülmesi olası.

Hatta bu süreç uzun bir süredir enflasyon takibini artırmış durumda. FED, her ne kadar iki kez faiz artışı yapsa da dolarda enflasyon baskısı ciddi anlamda hissediliyor. Ve hedeflerin gerçeğe dönüşeceği yıl sonuna kadar dolarda bu baskının sürmesi ve doların yabancı para birimleri karşısında sarkma yaşamasını izlemeye devam edeceğiz.

Doların yeniden toparlanma sürecine girmesinin tek yolu ise 20 Eylül’de yapılacak olan FED Toplantısı. Bu toplantı için dünyada ciddi manada beklentiler var.

Doların yıl sonu hedefleri için mutlaka izlenmeli.

Euroda yaşanan yükselişin genel nedeni ise dolarda yaşanan zayıflama. Bu zayıflamadan güç alan Euro yatırımcıların ilgisini çekerek sınırlı da olsa yükseliş trendini koruyor.

Ayrıca Euroda yaşanan yükselişin genel olarak trendlerini korumasının 3 nedenini ise şöyle sıralamak mümkün:

1) Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme kararının Ekim ayında geleceğini işaret etti

2) Banka, GSYİH büyüme tahminlerini 10 yıldan beri en yüksek seviyeye revize etti

3) Draghi Euro ile ilgili fazla kaygılı olmadığına işaret etti

Bu 3 nedenin dışında belirttiğim üzere dolardaki zayıflama eğiliminin sürmesi hem kısa hemde uzun vadede Euroya yaramaya devam edecek.

Hüseyin Karadayı

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir