Ana Sayfa / EKONOMİ / Fitch, Türk şirketlerini değerlendirdi

Fitch, Türk şirketlerini değerlendirdi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’de faaliyet gösteren bir çok şirket için bir rapor yayımladı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan rapor açıklamasında, Türkiye’de yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizliklerin yükseliş trendine girdiği ifade edildi. Fitch Ratings, şirketlerin bu sorunlar nedeniyle özellikle kısa vadede riskler altında olduğunu ve Türk Lirası karşısında Türk şirketlerinin adeta eridiğini belirtti.

TELEKOM SEKTÖRÜ RİSK ALTINDA
Fitch Rating tarafından söz konusu açıklamalar ile 3 şirketin değerlendirilmesi paylaşıldı. Bu değerlendirmelerde en başta Turkcell’in dikkat çekici olduğu ifade edilirken; Telekom sektöründe yer alan Turkcell ve Turk Telekom’un döviz cinsinden borçlanmaları nedeniyle risk altında olduğu belirtildi.

Telekom dışındaki sektörlerde ise kur riskinin daha yumuşak olduğunu ifade eden Fitch, Tüpraş’ın ise nakitleri ve borçları arasındaki dengesizliklerin dikkate değer olduğu belirtildi. Fitch, raporunda Tüpraş’ın yüksek temettü beklentisi nedeniyle görünümünün negatif olduğuna atıfta bulunuldu.

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir