Ana Sayfa / EKONOMİ / Galataport’a 3.3 milyar lira kredi
galataport
galataport

Galataport’a 3.3 milyar lira kredi

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding’in ortak olarak üstlendiği Galataport projesinin ihalesi için kredi anlaşmaları yapıldı. Anlaşma doğrultusunda 6 Türk Bankası’ndan toplam 3.3 milyar lira kredi sağlandı.

Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi kapsamında İstanbul’un 100 bin metrekarelik limanı tamamen ticari bir alan olacak. Projenin ihalesini kazanan Doğuş Grubu ve Bilgili Holding’in ihale doğrultusundaki kredi finansmanı tamamlandı. 6 Türk bankası tarafından 3.3 milyar lira kredi projenin finansmanı için 14 yıl vadeli olarak verilecek.

Proje için hazırlanan konsorsiyuma Yapı Kredi Bankası 275 milyon euro, Garanti Bankası 255 milyon euro, İş Bankası 150 milyon euro, Ziraat Bankası 130 milyon euro, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası 110 milyon euro ve Finansbank 100 milyon euro kredi sağlandı.

GALATAPORT NEDİR?
Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridini, 112 bin 147 metrekarelik alanı kapsıyor. Bu alandaki tüm binaların turistik ve ticari amaçlarla onarılması ya da yıkılarak yeni binalara yer açılması amaçlanıyor.

Sahil şeridinde yapılacak olan otel, restoran ve diğer ticari işletmeler ile bölgenin geçmişteki dokusunun tamamen değiştirilmesinin planlandığı projeyle sahil şeridinin turistik bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında restore edilecek ya da yıkılarak yeniden yapılacak olan binaların işletmeleri, ticari olarak bu binaları kiralayan şirketlere tahsis edilecek.

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir