Ana Sayfa / YAŞAM / Google size iş de arayacak

Google size iş de arayacak

Hemen hemen her platformda farklı alternatifler sunmak için kolları sıvayan Google, iş arama bölümüne de hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcıları için LinkedIn, Glassdoor ve Facebook ile anlaşan Google, arama sonuçlarında bu platformlarda yayınlanan iş ilanlarına da yer verecek.

Google’nin şuanda sadece ABD’de deneme sürümü olarak yayına aldığı ‘Google for Jobs’ kısaca iş arayanların bu konuda hazırladıkları bölümlerini, ilgili Google aramalarında gösterecek. Örnek vermek gerekirse eğer, LinkedIn, Glassdoor ve Facebook’da Muhasebeci olarak bir ilan veren bir kişi, Google aramalarında Muhasebeci İlanı ve türevlerindeki bir aramada yer edinecek.

Ayrıca Google söz konusu özelliğe lokasyon özelliğini de etkileyerek böylelikle şehir – ülke sıkıntılarının da önüne geçecek. Yani Ankara’da bu aramayı yapan bir kişi, Antalya’da muhasebeci olduğunu belirten birinin ilanı arama sonuçlarında görmeyecek.

Google söz konusu ‘Google for Jobs’ bölümünü geliştirirken ayrıca yine kendi alt bünyesinde bulunan Cloud Jobs Api sistemini kullanıyor. Uzun yıllardır aktif olarak hizmet veren bu platform ilk kez Google tarafından servise dönüştürülecek.

Bu süreç aynı zamanda Cloud Jobs Api’nin başarısının da test edilmesi açısından büyük önem taşıyor. Google, bu servisiyle Cloud Jobs Api’nin altyapısına da katkı yaparak özellikle iş arama sitelerine alt yapı sağlamayı da amaçlıyor. Kısa sürede bir taşla 2 kuş vurmayı planlayan Google, önümüzdeki yıllarda sektörden ciddi bir pay alabilecek duruma gelebilir.

Ancak kısa vadede sistemin ciddi bir beklenti oluşturmadığını ve özelliğin 2018’in ortalarına kadar tüm dünyaya verilmesinin beklenmediğini de belirteyim.

Mahsum Aydemir

Benzer

Tarık Akan’ın cenazesi ne zaman defnedilecek

Yeşilçam’ın usta isimlerinden Tarık Akan’ın cenazesinin ne zaman defnedileceği öğrenildi. Pazar günü defnedilecek usta isim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir