Ana Sayfa / YAŞAM / Hayatımızın büyük bir parçası oldu

Hayatımızın büyük bir parçası oldu

Yeni iletişim teknolojileri arasında en çok göze çarpan son dönemlerde gerçek hayatların soyut bir vücut bulduğu sosyal medya gün geçtikçe yeni bireyler kazanarak her geçen gün daha da büyüyor. Sosyal medyada var olduğunu hisseden bireyler bir süre bu ortamdan uzak kalmak zorunda kalınca kendilerini kör, sağır hatla topal hissedebiliyor. İllaki etrafınızda görmüşsünüzdür hatla size de olmuştur internet paketiniz bittiğinde kendinizi nasıl hissettiğinizi anımsayabilirsiniz. Şunu da söylemekte yarar görüyorum, sanal gerçekliğe kendimizi kaptırmadan gerçek dünyadaki varlığımızı unutmadan bu platformlardan çok yarar görüleceği kanaatindeyim çünkü bu iki gerçeklik arasındaki bağ gerçekten çok ince.

Bu makale oluşturulurken alınan psikolog görüşlerine göre sosyal medya sitelerinin kullanıcılarının bu tercihlerinin arkasında yatan gerçekliği gözler önüne seriyor.

Alınan görüşlere göre günlük hayatta yakın gerçeklik taşıyan çevre ve bizimle iletişim içinde bulunan insanlar doğaları gereği her bir etkiye paralel ön yargılarla iç içe bir tepki gösteriyor ve bununla birlikte bireyde ön yargılar olmadan alınacak tepkilerin olduğu bir ortam arayışı oluşuyor. İşte tamda bu noktada tabiri caizse sosyal medya ağına düşmüş bireylerin yeni bir profil oluşturma yani sıfırdan bir kişilik oluşturabilme imkanı buluyor ve bir çok sosyal medya aracılığı ile tanışmış hayatlarını birleştirmiş çift bulunuyor. Resme uzaktan bakınca hayatımızda yer edinen sosyal medya sitelerinin bizler üzerindeki etkilerini yalın gerçekliği ile görebiliyoruz. Sosyal medya, gerçek hayatta dışlanmış veya kendine ait yer hissedemeyen bireylere de kucak açıyor.

Birçok arkadaşlık sosyal medya üzerinden kuruluyor hatla biraz düşünürseniz günlük hayattaki çoğu arkadaşınızdan daha samimi gelecektir sosyal medya üzerinden kurulan arkadaşlıklar, bununda en iyi açıklamasını psikologlardan aldığımız uzman görüşlere göre bireylerin sosyal medya üzerinden kurduğu iletişim şeklinde kasılmadan gerilmeden başından geçen olayları salt gerçekliği ile karşı bireye iletebiliyor olması çünkü sosyal medya arkadaşlıkları arasında bir bağ kuruluyor konuşulanlar aralarında kalıyor, bununda altında bireylerde gerçek hayatta kurduğu ilişkilerde yansıtamadığı yönlerini muhtemelen hiç görmeyeceğini düşündüğü bir bireye aktardığı bilginin günlük hayatına yansıyamayacağı veya karşısına olumsuzluk olarak çıkmayacağı gerçeği yatıyor.

Sosyal medyanın bir diğer önemli özelliği ise güncel olaylara,karşıt bir ideoloji veya siyasi düşüncedeki bireylerin görüşlerini salt gerçekliği ile görebilmemizdir. Güvenirliği ve tarafsızlığı son dönemlerde çok tartışılan haber ajanslarının, haber kanallarının ve gazetelerin güvenilirsizliğinde sosyal medya insanların farklı görüşleri ve haberleri alabileceği de bir ortam olmayı sürdürüyor.

İnan Özdemir
https://twitter.com/inanozdemirr

Benzer

Tarık Akan’ın cenazesi ne zaman defnedilecek

Yeşilçam’ın usta isimlerinden Tarık Akan’ın cenazesinin ne zaman defnedileceği öğrenildi. Pazar günü defnedilecek usta isim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir