Ana Sayfa / EKONOMİ / İşini kaybeden esnafa işsizlik maaşı verilecek

İşini kaybeden esnafa işsizlik maaşı verilecek

Kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden veya dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaf için işsizlik maaşı ödenmesinin önündeki engeller düşürülüyor.

Daha önceki sisteme göre esnaflar kendi istek ve kusuru dışında işsiz kaldığında, işsizlik maaşı alabilmek için 120 gün eksiksiz prim ödemek ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartlarını yerine getirmeliydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının konu ile ilgili olarak yaptığı yeni çalışmada, 120 günlük prim şartının 30 güne ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme koşulunu ise 100 güne çekmeyi planlıyor.

Yeni çalışmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, işsiz kalan esnaf 100 günlük işsizlik sigortası primi ve 30 günlük prim ödemesi durumunda işsizlik maaşından faydalanabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL BELİRLENECEK?
İşsiz kalan esnafın işsizlik maaşı başvurusunda ise, esnafın son 4 aylık brüt kazancı göz önüne alınacak. Son 4 aylık brüt kazancının yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak ödenecek. Konu ile ilgili olarak değerlendirme yapan uzmanlar, işsizlik maaşının bin 500 liraya kadar çıkabileceği belirtiyor.

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir