Ana Sayfa / DÜNYA / İşletme hesapları yolda

İşletme hesapları yolda

Facebook’un bünyesi altında bulunan WhatsApp halihazırda anlık mesajlaşmada dünyanın en önde gelen platformu. Sık sık yeni güncellemeler ile kullanıcılarını memnun etmeye çalışan WhatsApp’ın işletmeler için de yeni bir çalışma olduğunu geçen hafta belirtmiştim. İşletmelere yönelik yeni hesapların yakında kullanıma geçeceği belirtildi.

Türkiye’de de işletmeler tarafından kullanımı her geçen gün artış gösteren WhatsApp’ın uzun vadede ise maalesef işletmeler için yeterli olmadığı görülüyordu. Şişen mesajlar bölümü, rehberlerin ulaşımının yetersizliği, kayıt altına alınabilecek mesaj bölümlerinin eksikliği gibi birçok konuda işletmeler için yeterli düzeyde hizmet veremeyen platform bu konuda gelen şikayetleri değerlendirerek, İşletmeler için Facebook adlı bir uygulamayı hizmete almaya hazırlanıyor.

İşletmelere özel olarak sunulacak olan bu platform ise yine gönüllere su serpmeyebilir zira WhatsApp COO’su Matt Idema, İşletmelere özel olarak sunulacak olan bu ek platformun kullanımının ücretli olacağını söyledi. Idema, ayrıca bu platformda Müşteri – İşletme arasındaki iletişim öncesinde özellikle Müşteri’den onay alınacağını ve bu sayede gereksiz reklam çalışmalarının önüne geçileceğini de belirtti.

Halihazırda işletmelere yönelik kurulan platform tamamlandı ve özellikle Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da birçok şirkete deneme amacıyla gönderildi. Buradan gelecek raporların ardından ek platformun tüm dünyaya dağıtılması yıl sonunu bulacak.

Bu ek platform ile WhatsApp diğer işletmelere yönelik uygulamaların pazarına göz koymuş oldu. Halihazırda şirketlere yönelik birçok anlık mesajlaşma uygulamaları bulunuyor ve bu uygulamaların çoğu aylık müşteri yoğunluğuna göre ücret talep ediyor.

WhatsApp’ın ise bu konuda agresif bir politika izleyerek ilk etapta çok düşük ücretler sunacak. Bu da kısa vadede platformun pazarı ele geçirmesini sağlayabilir.

Yusuf Bedirhan Arslan

Benzer

Enerji hisseleri ile geriledi

ABD Borsasında hisse senetleri yeni günde enerji şirketlerinde yaşanan düşüş ile gerilemeye başladı. Petrol fiyatlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir