Ana Sayfa / EKONOMİ / İstanbul 3’ncü havalimanına dev metro ağı

İstanbul 3’ncü havalimanına dev metro ağı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’a yapılacak olan 3’ncü havalimanı ile ilgili konuştu. Arslan, 2018 yılının ilk çeyreğinde 90 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde açılacak olan havalimanına ayrıca yeni bir raylı sistemin götürüleceğini belirtti. Raylı sistem için Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) başvuruda bulunduklarını ifade eden Arslan, YPK kararı sonrası ihale sürecenin başlayacağını ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 65 kilometre uzunluğunda olması planlanan yeni metro ağının birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığını söyledi.

Ralı sistem için bir değerlendirme yapan Arslan, “2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesine yetiştirilmesi amacıyla yaklaşık 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi inşaat, elektro mekanik ve araç alımı işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Kalkınma Bakanlığına gönderilen yazımızla YPK Kararı alınmasını talep ettik. YPK kararı alındığı takdirde ihale işlemlerine başlanılacak” dedi.

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir