Ana Sayfa / BORSA / Makina Takım MAKTK’dan yüzde 100 bedelli

Makina Takım MAKTK’dan yüzde 100 bedelli

Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören Makina Takım’dan Kamuoyu Aydınlatma Platformu KAP’a yapılan açıklamaya göre, şirket yüzde 100 bedelli sermaye artırımı yapma kararı aldı. Makina Takım MAKTK bu karar doğrultusunda çıkarılmış sermayesini 200.000.000 TL ‘ye çıkartacak.

HİSSELERİ DÜŞTÜ
Makina Takım’ın yaptığı yüzde 100 bedelli sermaye artırımı açıklaması sonrasında Borsa İstanbul’da işlem gören MAKTK hisseleri gün içi işlemlerde yüzde 7’ye kadar düştü. Güne 1.25TL’den başlayan hisseler, şuanda 1.16TL’den işlem görüyor.


MAKİNA TAKIM’DAN YAPILAN AÇIKLAMA:

Yönetim Kurulumuz, aşağıda belirtilen hususları karar altına almıştır;
Şirketimizin 200.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 100.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında, tamamı nakit karşılığı olmak üzere 200.000.000 TL’sına çıkartılmasına karar verilmiştir.
Mevcut ortakların rüçhan haklarında bir kısıtlama yapılmamasına karar verilmiştir.
Yeni pay alma hakkının kullanım fiyatının 1 TL nominal değere denk (1 lot) paylar için 1,00 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
İşbu Yönetim Kurulu Karar tarihi itibariyle %83,14 sermaye payı ile hakim ortağımız olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin, bedelli sermaye artırım sebebiyle ortaya çıkacak nakit sermaye koyma borcunun 68.000.000 TL’lik kısmının Şirketimizden olan nakdi alacağından mahsup edilmesine, kalan tutarın ise nakden ödenmesine karar verilmiştir.
Yeni pay alma haklarının kullanım süresinin 15 gün olarak tespit edilmesine, yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların 2 (iki) iş günü süreyle Borsa İstanbul A.Ş.’de nominal bedelin altında olmamak kaydıyla halka arz edilmesine karar verilmiştir.
Sermaye artırımı nedeniyle çıkarılacak payların şirket ortaklarına Sermaye Piyasası Kurulu’nun kaydileştirme ile ilgili düzenlemeleri ve Merkezi Kayıt Kurulu A.Ş.’ nin Genel Mektupları çerçevesinde kaydi pay olarak dağıtılmasına ve yeni pay alma haklarının kaydileştirme sistemi esasları çerçevesinde kullandırılmasına karar verilmiştir.
Sermaye artırımı işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli izinlerin alınması ve işlemlerin ifa ve ikmali için Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve ilgili diğer tüm resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli başvuruların gerçekleştirilmesine ve Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile aracılık sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir.
İşbu Yönetim Kurulu Karar tarihinden itibaren VII-128.1 sayılı Pay Tebliğinde öngörülen süre içerisinde izahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru gerçekleştirilecektir.

Benzer

Borsa İstanbul’un önemi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yüksek yatırım miktarlarına sahip olan Borsa, elbetteki ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir