Ana Sayfa / EKONOMİ / Marka Tescili Almak İçin Gerekenler

Marka Tescili Almak İçin Gerekenler

Bir marka şahıs üzerine olabildiği gibi bir kurum veya bir şirket üzerinede olabilmektedir. Bir veya birden fazla şahıs ve bunun yanı sıra birden çok şirkette bir markaya ortak olabilmektedir. Bir markaya sahip olabilmek için ve marka tescili almak için gerekenler ise, 556 sayılı marka kanun hükmünün kararnamelerine bağlı olaraktan bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Bir Şahıs veya Şahıslar Üzerine Marka Alınası Durumunda Gereken Evraklar Nelerdir?

Markayı üzerine alacak şahıs veya şahısların kimlik bilgileri, adresleri, telefon numarası, başvuru resmi, eğer başvuru T.P.T. kayıtlı bir marka vekili aracılığı ile yapılacaksa marka vekaletnamesinin doldurulması gerekmektedir. Eğer alınacak marka ortak bir marka ise, marka vekaletnamesinin üzerine tüm ortakların imzası gerekmektedir. Satın alınacak marka herhangi bir logo veya işaret içeriyorsa, bu logo veya işaretin bir örneği mutlaka dökümanlara eklenmelidir.

Marka Başvurusu Bir Şirket veya Bir Kurum Tarafından Yapıldığında Gereken Evraklar Nelerdir?

Bir şirket, bir kurum veya bunların bir arada olacağı bir marka tescil başvurusu düşünülüyorsa, şirket veya kurumun yetkili kılacağı kişi tarafından imzalanan bir vekaletname, o şirketin merkezini göstermektedir. Buna ek olarak ticaret sicil evrağı, vergi numarası, vergi dairesi ismi ve başvuruda bulunan şirketin şirket faaliyet belgesi örneği olması gerekmektedir. Şahıs başvurularında olduğu gibi eğer marka herhangi bir işaret ve logo içeriyorsa bir örneği mutlaka dökümanlara eklenmelidir.

Marka Tescil Başvurusunda Bulunduktan Sonraki Süreç Nedir?

Marka tescili başvurusu yapıldıktan sonra ve marka tescili almak için gerekenler hazırlandıktan sonra marka tescil ihtiyacı tespit edilir. Yetkililer tarafından marka sorgulaması yapılır. Türk Patent Enstitüsü tarafından marka başvurusunun şekil incelemesi ve marka başvurusunun hukuki açıdan incelemesi yapılır. Tüm incelemelerden eksiksiz geçen marka tescili, Resmi Marka Bülteninde ilan edilmektedir. En sonunda marka başvurusunun tescil belgesi ile koruma altına alınmaktadır. Marka tescil başvurusu süreçleri de ortalama olarak 1 yıla yakın bir süreçi kapsamaktadır. Ayrıca marka tescilinin ve markanın kullanım süresi, marka kullanımının yayıldığı coğrafi alan da marka tescilinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir