Ana Sayfa / EKONOMİ / Sanayi beklentileri aştı

Sanayi beklentileri aştı

Türkiye’de sanayi üretimi için aylık yüzde 0,8, Yıllık bazda da yüzde 9,7’lik bir beklenti vardı. Ancak bugün açıklanan sanayi üretimi istatistiklerinde sırasıyla aylık %2.3, yıllık %14.5 artış sağlanarak beklentilerin çok üstünde bir yükseliş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin sanayi üretimi istatistiklerini beklentilerin üzerinde açıklayarak piyasalara güven verdi.

Özellikle yıllık bazda yüzde 9,7’lik bir beklenti havası hakimken rakam yüzde 14,5 olarak açıklandı. Kısa sürede piyasalara ciddi bir doping etkisi yaratan sanayi verilerinin ardından dolarda sabahın ilk saatlerinde düşüş gözlemlendi.

Sanayi üretimi endeksi ise Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 arttı. Temmuzda 136,9 olarak hesaplanan söz konusu endeks, 2016’nın aynı ayında 108,9 seviyesinde bulunuyordu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 3,7 ile enerjide gerçekleşti.

Sanayi üretimi halihazırda Türkiye’de büyük önem arz ediyor. Üretimde gerçekleşen yükselişler doğal olarak birçok sektörün güven içerisinde çalışmasına ve ek arz taleplerini gerçekleştirmesine olanak sağlıyor.

Sanayi üretiminin bu açıdan bu yıl beklentiler üstünde bir performans göstermesi büyük bir başarı. Zira, ekonomide ciddi bir duraksama dönemi havası hakimken, sektörün beklentiler üstü büyümesi kısa vadede bile ekonomide çarklara olan güveni artıracak.

Bu açıdan bu yıl bitmeden sanayi üretiminde yıllık bazda artışın yüzde 20’lere ulaşması ise hayal değil. Halihazırda şirketler ciddi bir büyüme beklentisine sahip.

Yıl sonuna kadar yeni bir teşvik beklentisi havası ise ciddi bir heves. Halihazırda ise bu konuda ciddi bir çalışma yok.

Alperen Arslan

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir