Ana Sayfa / EKONOMİ / TL’de tarihi süreç

TL’de tarihi süreç

Türk Lirası tarihinde ilk kez dolar karşısında 7 ay aralıksız olarak yükseliş yaşadı.

Türk Lirası bu yılın Şubat ayından itibaren dolar karşısında yükselişe geçerek, bu trendi 7 aydır sürdürmeyi başardı. 1989 yılından itibaren bir ilk olan bu sürecin yıl sonuna kadar taşınması bekleniyor.

Özellikle ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gergin süreç ve ABD’de faiz artışı beklentilerinin azalması nedeniyle dolar uzun bir süredir dalgalı bir seyir izliyor. Dalgalı seyirden ve güçsüz verilerden destek alan Türk Lirası tam 7 aydır yükseliş trendini sürdürüyor. 1989 yılından itibaren ilk kez gerçekleşen bu uzun sürecin ise yıl sonuna kadar taşınmasını bekliyorum.

Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) indirgenmiş reel getiri oranları incelendiği vakit doların bu dönemde ortalama olarak yüzde 2 civarında yatırımcısını zarara uğrattığı görülüyor. Trend eğiliminin devam etmesi halinde yıl sonuna kadar kayıp oranı yüzde 3’ü aşabilir.

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer bu yıl Ekim ayında görevinden ayrılacak, Fed Başkanı Janet Yellen’ın da görev süresi gelecek yıl Şubat ayında tamamlanıyor.

Bu nedenle piyasalarda şu sıralar FED konusunda ciddi belirsizlikler var. Gelebilecek faiz artışı beklentilerinin belirsizlik içerisinde olması da doları zayıflatmayı sürdürüyor. Türk Lirası karşısında da ciddi bir düşüş trendine giren doların kısa vadede 3,38-3,36 bandına girmesi büyük olasılık olarak karşımıza çıkabilir.

Türk Lirası’nın ise diğer para birimlerine göre yeterli derecede değerlenmemesinin nedeni ise enflasyonun yeniden yüzde 10,7’ye yükselmesi. İç piyasada enflasyon tarafından Türk Lirası baskı altına alınmış durumda.

Halihazırda yıl sonuna 3 ay var. Bu 3 aylık süreçte özellikle psikolojik sınır olan yüzde 10 barajının yeniden altına inebilecek enflasyon ile Türk lirası daha fazla değer artışı sağlayabilecek.

Alperen Arslan

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir