Ana Sayfa / BORSA / Toyota ve Suzuki’den birleşme sinyali

Toyota ve Suzuki’den birleşme sinyali

Japonya’nın otomotiv devleri Toyota ve Suzuki’den birleşme sinyali geldi. İki şirket ortak basın toplantısında güçlerini birleştirebilecekleri şeklinde yorumlanabilecek sözler sarf etti.

2015 yılını da en çok otomobil satan araç olarak kapatmayı başaran Toyota, özellikle araştırma ve geliştirmeye en çok maddi kaynak ayıran şirketlerin başında geliyor. Japonya’da bu konuda en tepede bulunan şirketin diğer rakipleri ise özellikle AR-GE için harcadıkları olanaklardan genellikle sonuç alamıyor. Bu nedenle Japonya’nın dev otomotiv şirketi Toyota’nın satınalma hamlelerine karşı bir çok şirket direnemiyor. Son olarak Daihatsu’yu bünyesine katan Toyota’nın yeni hedefinde ise Suzuki var. İki şirketin yöneticilerinin ortak basın toplantısında sarf ettikleri “Ayrı ayrı yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarında ortak paydaya sahip olmak önemli” cümlesi birleşme sinyali olarak algılandı.

HİSSELERDE DURUM
Birleşme sinyali olarak algılanan basın açıklaması sonrasında Toyota’nın hisselerinde (TYO:7203) ciddi bir değişim gözlemlenmedi. Ancak Suzuki hisselerinde (TYO:7269) ise son 4 aydır devam eden bir yükseliş var. Suzuki hisseleri Temmuz ayında 2.600 Japon Yeni seviyelerinde bulunuyorken şuanda 3 bin 500 Japon Yeni’ni aşmış durumda.

Benzer

Borsa İstanbul’un önemi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yüksek yatırım miktarlarına sahip olan Borsa, elbetteki ki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir