Ana Sayfa / EKONOMİ / Türkiye ihracatı düşmeye devam ediyor

Türkiye ihracatı düşmeye devam ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Türkiye’nin ihracat verilerinde aylık bazda yükseliş gözlemlenirken, yıllık bazda düşüş yüzde 3’ü aştı. 2016 yılı Ağustos ayında Türkiye’nin değerli maden dışı ihracatı 11.16 milyar dolara olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bugün Giresun’da açıklanan Ağustos ayı ihracat verilerinde 28 aydan sonra en yüksek aylık ihracat artış oranı elde edildi. Ancak bu yükselişin nedeni Ağustos ayındaki yüksek ihracat verisi değil, zira Temmuz ayında Türkiye’nin ihracatı büyük bir düşüş ile 9 milyar 855 milyar dolara kadar gerilemişti. Ağustos ayında normal seviyelere gelen ihracat verileriyle büyük bir aylık yükseliş gözlemlendi.

YILLIK BAZDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR
2016 yılının Ocak-Ağustos ayında ise toplam ihracat 92 milyar 652 milyon dolara ulaşırken, bu rakam önceki yılın aynı döneminde 95 milyar 584 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 8 aylık dönem göz önüne alındığında Türkiye’nin ihracatı yüzde 3.1 oranında düştü.

tr-ihracat

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir