Ana Sayfa / EKONOMİ / Zayıf izleyen dolar borsalara yarıyor

Zayıf izleyen dolar borsalara yarıyor

Dolarda son aylarda yaşanan zayıf görünüm en çok gelişmekte olan borsalara yarıyor. Yerel borsalarda son 1 haftadır trend yukarı yönlü seyretmeyi sürdürüyor. Bu süreç lokal bazda yatırımcıların yüzünü güldürüyor.

ABD’de faiz ve enflasyon baskısı ile son zamanlarda düşüş eğilimi trendine giren dolar nedeniyle gelişmekte olan ekonomilerdeki borsalarda yükseliş yaşanıyor.

ABD borç tavanı anlaşması ve Fed’in faiz artırımı beklentileri nedeniyle dolar zayıflama eğilimine girdi. Doların zayıflığından güç alan yerel para birimlerinin etkisiyle borsalarda da yukarı yönlü görünüm var.

Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in de görevi bırakacağını açıklaması üzerine FED’in faiz artırımına gitme ihtimali büyük oranda azaldı.

Tüm bu gelişmeler ile dolar aşağı yönlü sarkarken, Asya, Rusya ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki borsalarda ortalama olarak yüzde 0,5’lik bir artış yaşandı.

Dolarda uzun bir süredir ciddi bir toparlanma sinyali ise görülmüyor. Son olarak Güney Kore ve Japonya’daki finans kuruluşları doların Yuan karşısında yıl sonuna kadar yüzde 8’lik bir kayıp daha yaşayacağını raporladı.

Bu raporların çok ciddi dayanaklara sahip olduğu ve beklentilerin genel anlamda doların değer kaybına işaret ettiğini belirteyim.

Yıl sonuna kadar piyasalar tarafından incelenecek olan dolarda destek bölümlerinde ise uçurum var. Kısaca dolar özellikle ABD Başkanı Donald Trump tarafından gelebilecek yeni tehlikelere hazırlıklı değil.

Bu durum doların kısa vadede uçurumun kenarından düşebileceğini gösteriyor. Ancak, ABD’de FED’in özellikle Ekim ayında yapacağı toplantıyı merakla beklemekten başka çare yok.

HÜSEYİN KARADAYI

Benzer

borsa-istanbul

İlk Çeyrekte Tek Kazanan Var

Borsa İstanbul’da yer alan spor hisseleri arasında 2018 yılının ilk çeyreğinde yalnızca Galatasaray kazandırdı. Şirket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir